Kada ste poslednji put proverili da li vam sve hemijske olovke rade kako treba? Znate li datum isteka roka lekova i konzervirane hrane, koja vam možda godinama stoji u ostavi? Osim što su ovakvi predmeti u domaćinstvu neupotrebljivi, oni i zauzimaju mnogo prostora, skupljaju prašinu i prave nered. Kako najbolje da očistite kuću od bespotrebnih predmeta?
„Veliko prolećno čišćenje“ možda nije najzabavnija aktivnost (sigurno ne kao uživanje u toplijim danima i cveću koje počinje da raste), ali je svakako neophodno u znak dobodošlice novom godišnjem dobu. Pored skladištenja teških zimskih jakni i čizama, postoji još nekoliko stvari koje možete da pospremite ili bacite, da bi novi „životni ciklus“ mogao da počne:
Kozmetika i lekovi sa isteklim rokom trajanja
Neki proizvodi, posebno kreme sa zaštitnim faktorom, serumi i ulja za lice mogu postato potpuno beskorisni kada im istekne rok trajanja, jer će prestati da imaju efekta na kožu. Proverite etikete na proizvodima za negu, vodite evidenciju o tome kada su kupljeni da biste olakšali ovaj korak. Isto važi i za šminku, posebno ako je dugo stajala, pa joj pigmenti izblede i tekstura se promeni.
Što se tiče lekova, njihova efikasnost se može smanjiti ako se dugo ne koriste. Većina lekova ima datum isteka roka odštampan na pakovanju, a ako ne, uvek možete na internetu da pretražite kada bi trebalo da se bace.
Nepotrebni predmeti u kupatilu
Brojna pakovanja uzoraka kozmetičkih proizvoda, neseseri, korpice, četke za kosu, polu-prazni šamponi i kupke, su samo neki od predmeta koje mesecima (ili čak godinama) zauzimaju prostor u vašem kupatilu. Izdvojite vreme da pregledate čemu je istekao rok, šta je neupotrebljivo, šta ipak može da se sačuva…. Verovatno ćete se iznenaditi kada vidite koliko prostora ćete osloboditi.
Razdvojeni parovi
Rukavice, čarape, minđuše ili čak cipele kojima se zagubio par ne moraju da zauzimaju prostor u vašem domu. Ako odlučite da potražite „drugu polovinu“ nekog predmeta, kojem mesecima nigde nema traga, onda je možda bolje da se konačno oprostite od ovih stvari.
Konzervirana hrana i začini
Ove namirnice sigurno mogu dugo da stoje, ali to ne znači da im je rok trajanja beskonačan. Proverite datume na svoj konzerviranoj hrani i bacite sve što nije više namenjeno za konzumiranje. Takođe, proverite da li su začini još uvek sveži – ako su izgubili miris i ukus, to znači da bi verovatno trebalo da ih zamenite.
Hemijske olovke koje ne rade
Sigurno vam je poznat osećaj frustracije kada posegnete za hemijskom olovkom, počnete da pišete, pa otkrijete da ona ne radi. Onda zgrabite drugu, kao zamenu, ali shvatite da ni ona ne radi! To znači da je vreme za čišćenje.
Iako neki od nas čuvaju olovke koje na trenutak prestanu da rade (jer ponekad „ožive“), uglavnom samo zauzimaju prostor. Najbolje je da isprobate sve olovke koje posedujete i bacite one koje ne rade, ne samo zbog čuvanja prostora, već i zbog praktičnosti.
Knjige koje nećete čitati
U većini domaćinstava postoji polica puna knjiga koje nisu taknute i pročitane godinama. Od romana do starih udžbenika, svako ima sentimentalan razlog zašto ih čuva, ali ako želite da oslobodite prostor u kući, dvaput porazmislite da li želite da ih zadržite.
Možete da sauvate samo knjige koje sigurno planirate da čitate u budućnosti ili one koje su vredan primerak, ali one koje ne prouzrokuju pozitivna osećanja i čije priče ne možete da se setite je bolje da donirate.
Papirologija
Verovatno jedan od najdosadnijih delova čišćenja, ali je uglavnom neophodan. Osim što ćete osloboditi prostore u komodama, ormarima i fiokama, u budućnosti ćete lako pronaći sve dokumente koji su vam zaista potrebni. Za ovo možete izdvojiti poseban dan, da biste bili sigurni da ste pravilno razdvojili sve papire.