Elektroprivreda Srbije je od 20 najvećih dužnika potraživala za struju 22,4 milijarde dinara, zaključno sa 25. oktobrom ove godine, a šest od njih je u stečaju, objavio je Danas.
Dug tih preduzeća od početka godine porastao je za 369 miliona dinara.
Prva na spisku dužnika je Železara u Smederevu, koja je u stečaju od 31. marta 2019. godine, a koja duguje 6,3 milijarde dinara EPS-u.
Infrastruktura železnice Srbije je druga po redu sa dugom za struju od 2,8 milijardi dinara.
Prema pisanju Danasa, u ovu godinu Infrastruktura železnice Srbije je ušla sa dugom od čak 3,35 milijardi dinara, ali su do kraja oktobra umanjili dug za 563 miliona dinara.
Treća na spisku je Energetika Kragujevac koja duguje za struju 2,4 milijarde dinara, a od početka godine je dug povećan za 37,5 miliona dinara.
Na četvrtom mestu je JP PEU Resavica sa dugom od 1,76 milijardi dinara.
Međuu dužnicima koji su u stečaju je Politika AD koja duguje 1,15 milijardi dinara, Srpska fabrika stakla sa 803 miliona, Radijator sa 670 miliona, HIP Azotara sa 416 miliona i IMR 275 miliona dinara duga.
Među najvećim dužnicima je JKP Infostan tehnologije i Beogradski vodovod i kanalizacija sa dugovima većim od 900 miliona dinara.
Veliki dužnici su i JKP Toplana Bor, koju je EPS tužio za 673 miliona dinara i JPKPP Lazarevac, kao i opština Smederevska palanka, i gradovi Kragujevac i Novi Pazar, a svi su zaključili reprogram, piše Danas.
Na spisku su i državno preduzeće namenske industrije Zastava oružje, Jumko iz Vranja i Toza Marković iz Kikinde čiji je većinski vlasnik Srbijagas koji je to postao tako što je konverotovao dug u kapital.
Vaterpolo klub Partizan duguje 318 miliona dinara, i kako navodi Danas, za skoro ceo iznos je utuženo potraživanje.
Od ukupnog duga od 22,4 milijarde dinara 10,3 milijarde je u reprogramu, za 2,2 milijarde je EPS utužio dužnike, a u likvidaciji i stečaju je zarobljeno 8,5 milijardi dinara.