Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da se nakon jučerašnje eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac kod Zubinog Potoka na severu Kosova i Metohije, „dogodio pokušaj velikog i žestokog hibridnog napada na Srbiju“.
Vučić je novinarima u Predsedništvu Srbije rekao da su pažljivo pratili ono što su saopštavali prištinski zvaničnici i „njihovi međunarodni sponzori i oni koje oni dobrano plaćaju da zastupaju njihovu politiku i medije“.
„Nismo mogli da čujemo mnogo činjenica“, rekao je on.
Vučić je kazao da Srbija ima određene sumnje ko je počinio to delo, da sprovodi svoju istragu, ali da neće obaveštavati javnost dok se ona ne završi.
Kako je rekao, Srbija je bila fer i ozbiljna i nije se bavila optužbama niti je za taj napad direktno optužila premijera Kosova Aljbina Kurtija.
„Oni (Priština) su u prvom talasu odmah optužili Beograd i Srbiju da stoji iza toga. Beograd i Srbija pojma nisu imali o tome i niko ne mora da brine, ne postoji nijedna stvar, jer ne može da se dokaže nešto što ne postoji“, rekao je Vučić.
Beograd sprovodi ozbiljnu istragu o eksploziji, već ispitane određene osobe
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Beograd sprovodi ozbiljnu istragu o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac kod Zubinog Potoka na severu Kosova i Metohije, navodeći da su već ispitivane određene osobe za koje je postojala sumnja da bi mogli imati bilo kakvu vezu sa tim događajem.
Vučić je novinarima u Beogradu rekao da je najveći interes Srbije da se sazna istina o tome, dodajući da ne želi da kaže da je sve organizovao kosovski premijer Aljbin Kurti, već da će istraga sve pokazati.
„Kao što očekujem da se pokaže da li je zvanični Beograd učestvovao na bilo koji način. Sa radošću očekujem rezultate istrage. Sve rezultate ću da prihvatim, ali će morati da mi odgovaraju na mnoga pitanja, jer mi nećemo da stanemo što se tiče sprovođenja istrage“, kazao je Vučić, navodeći da je „sasvim sigurno da zvanični Beograd nema veze sa tim događajem“.
Rekao je da je Srbija spremna da pomogne „čak i Prištini“, kao i Euleksu, Kforu i svima drugima, uz ocenu da će Priština još dva dana da „hapsi koga stigne“, ali da će posle bežati od teme, dok će Srbija insistirati.
„Srbi, verovatno pogrešno smatraju, videćemo, da je sve ovo režirano od strane Albanaca, a da su poneki od onih Srba koji sarađuju sa Kurtijem, moguće učestvovali u svemu tome. Mi kao država Srbija ne možemo da izađemo sa takvim zaključcima, ali ih i te kako proveravamo“, kazao je Vučić.
Zahvalio se Ričardu Grenelu, Viktoru Orbanu, ministarstvima spoljnih poslova Francuske i Nemačke, koji nisu prejudicirali stvari, već pozvali da se sve ispita.
„Mi takođe ne trčimo pred rudu i tražimo da se stvari ispitaju. Ukoliko je bilo ko od Srba učinio nešto, a nalazi se na teritoriji centralne Srbije, biće ne samo momentalno uhapšen, nego i momentualno procesuiran. Plašim se da to neće biti slučaj“, dodao je Vučić.
Naveo je da se sve dogodilo nedaleko od administrativnog prelaza Brnjak, nad kojim Priština ima punu kontrolu, a da sve alternativne puteve kontrolišu kamere
„Pa gde prođoše ti ljudi? Ako su na Kosovu, što ih ne uhapsiste? Ili su u drugom delu Kosova, na kojem niste ni hteli da provodite istražne radnje, nego ste nasumice hapsili one koje ste viđali na protestima, koji su vam napisali nešto na Fejsbuku što vam se ne sviđa“, kazao je on.
Naveo je da je ceo taj događaj loše režiran, jer Srbija od 1985. godine ima projekat da zaokrene tok reke Ibar, zbog kog ne bi postojalo jezero Gazivode, navodeći da Srbiji za to ne treba nikakav terorizam, već jedna administrativna odluka Vlade Srbije.
„Ja sam bio protiv toga uvek, nisam želeo da prirodu koristimo za političke potrebe… Nama nikakav terorizam nije potreban za to, samo jedna odluka. Potpuno zakonito i legalno“, kazao je Vučić.
Vučić je naveo i pet razloga zbog kojih smatra da se dogodila ta eksplozija, a kao prvi izneo tvrdnju da je Kurti, devet minuta pošto je primio informaciju o eksploziji, od NATO i Kfora tražio da se Kosovske bezbednosne snage stacioniraju na severu Kosova.
„Pitam pripadnike NATO i Kfora da li govorim istinu ili sam izmislio. Videćete, ili će da potvrde, ili će da prećute, jer naravno da govorim istinu, a imamo i dokaze“, kazao je on.
Kao drugi razlog, naveo je da se pravi „hajka i haranga kakva je bila pre godinu i po dana (Banjska)“ kako bi se zaustavio evropski put Srbije, uoči odluke o otvaranju novog klastera, a kao treći da je potrebno proglasiti stranku Srpska lista kao terorističku kako ne bi imala pravo učešća na izborima u februaru sledeće godine.
Vučić je kao četvrti razlog naveo „lični izborni inženjering“ zbog pada rejtinga Aljbina Kurtija, koji sada „brani kosovsku nezavisnost od zlih Srba“, a kao peti „činjenje života Srba na Kosovu i Metohiji nepodnošljivim“, navodeći da to po međunarodnim aktima sadrži pojam genocida.
Uvećane penzije stižu do 6. januara
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će penzioneri do 6. januara primiti uvećane penzije kao i da je zakon promenjen, te da se povećanje penzija neće odnositi na januar, već i na decembar.
Vučić je kazao da će na taj način penzioneri imati mesec dana ranije povećanje u odnosu na radnike u javnom sektoru.
On je na konferenciji za novinare u Predsedništvu Srbije čestitao penzionerima na tome što od danas imaju uvećane penzije za 10,9 odsto.
Rekao je još da je juče i danas imao sastanke tokom kojih se bavio pitanjem stambenog rešenja za mlade ljude koji nemaju svoj stan.
„Problem je novac za učešće. Ne mogu ljudi da skupe 20 odsto. Mi ćemo ići na to da učešće bude maksimalno 3-5 odsto. Videćemo i koliko je potrebno da država dodatno subvencioniše“, dodao je on.
Vučić je još rekao i da će se proveravati da li je bilo promena u vlasništvu nekretnina, kako ne bi došlo do manipulacija kojima se prepisuju stanovi na druge članove porodice.
Govoreći o specijalizovanoj izložbi „Ekspo 2027“ naveo je da ih u decembru očekuje mnogo posla, jer tada „treba da se otvori dosta stvari i postignu dozvole“, za koje je naveo da niko neće da ih potpiše, navodno zbog hajke koja se vodi na inženjere, posle tragedije u Novom Sadu.