Bivši vlasnik preduzeća ATP „Vojvodina“ Ilija Dević zatražio je preispitivanje odluka o svim krivičnim prijavama koje je do sada podneo zbog nepoštovanja ugovora Grada Novog Sada o izgradnji nove autobuske stanice.
On je preduzeće ATP „Vojvodina“ kupio 2004. i sa gradom Novim Sadom sklopio ugovor da izgradi novu autobusku stanicu, dok je Grad trebalo da preusmeri autobuski saobraćaj na tu lokaciju, ali nije ispunio ugovor i preduzeće je otišlo u stečaj.

Dević zbog toga godinama traži da mu se nadoknadi šteta, nezadovan je sudskim odlukama i sada, kako je saopštio, traži preispitivanje svih sudskih i drugih odluka.
„Na najgrublji mogući način, zloupotrebom koju su sproveli čelnici Grada Novog Sada, Maja Gojković, Igor Mirović, a kasnije Igor Pavličić i predsednik Vlade u ostavci Miloš Vučević (bivši gradonačelnik), naneta je velika šteta ATP ‘Vojvodini’, radnicima, njih 600 je ostalo bez posla i egzistencije, a ja kao vlasnik i investitor koji je uložio do tada svojih 40 godina rada kao uspešan privrednik, bez celokupne svoje imovine“, naveo je Dević u saopštenju.
On tvrdi da je zloupotrebom službenog položaja i pozicije Maja Gojković, tadašnja gradonačelnica, a sad predsednica Vlade Vojvodine „zbog svesnog prevarnog odnosa prema njemu, kao investitoru ATP „Vojvodine“, istovremeno prouzrokovala i veliku materijalnu štetu građanima i Gradu Novom Sadu, koji je morao iz svog budžeta da, za samo jedan određen period važenja ugovora, plati četiri miliona evra.
Dević je ocenio da se iz postupaka koji su vođeni pred sudovima i postupka u stečaju ATP „Vojvodine“ jasno vidi da je tadašnja gradonačelnica Maja Gojković od 2007. do 2012. podržavala i donosila odluke kako bi završio izgradnju stanice u okviru ATP „Vojvodine“, a nakon završetka investicije sprečavala njenu realizaciju.
On je naveo da je od dolaska na vlast Srpske napredne stranke nastavljen politički pritisak na parvosuđe tokom stečaja u preduzeću.
„Velelepnu autobusku stanicu sa servisom i pratećim saržajima sagradio sam svojim sredstvima, dobio sam i upotrebnu dozvolu za razliku od državne investicije u glavnu Železničku stanicu u Novom Sadu, ispred koje je nelegalna i nezakonita prigradska autobuska stanica, smeštena tu zbog nepoštovanja ugovora sa ATP ‘Vojvodinom’ i nezakonitog rada gradskih organa“, rekao je Dević.
Dodao je da su na toj nelegalnoj prigradskoj autobuskoj stanici izginuli i putnici u nesreći 1. novembra.
„O tome da je stajalište nelegalno, obavestio sam tužilaštvo u Novom Sadu, a do sada nemam odgovora“, naveo je Dević.
Istakao je da, iako su podnošene krivične prijave nadležnim tužilaštvima u Novom Sadu za razne zloupotrebe, pritiskom koji su sa pozicija vlasti vršili Maja Gojković, Igor Mirović, Miloš Vučević i ostali funkcioneri SNS, one su odbacivane.
Dević ističe da su vođeni brojni sudski postupci kao i postupak stečaja firme pred Privrednim sudom u Novom Sadu, Privrednim apelacionim sudom i Vrhovnim sudom.
„Ali su i ti sudovi, očigledno i očekivano, bili u mreži trgovine uticajem, pod pritiskom i kontrolom navedenih korumpiranih funkcionera vlasti“, rekao je Dević.
Poslednji u nizu, kako je rekao, primera beskrupuloznosti koji se sakupljaju već 18 godina je postupanje po dve revizije koje se nalaze pred Vrhovnim kasacionim sudom (VKS).
Obe se prema njegovim rečima, odnose na naknadu štete koju bi Grad Novi Sad morao da plati ATP „Vojvodini“ zbog neispunjenih ugovornih obaveza.
„Trebalo je da to bude jednostavan postupak, jer je 2013. već (uz manjkavosti u presudi) zaključeno da Grad jeste odgovoran za štetu i da za period od četiri godine treba da plati oko četiri miliona evra, plus kamate. Ta presuda ušla je u sudsku praksu, što znači da je model za druge slične situacije, pa je to trebalo da bude i za dve aktuelne revizije, podnete po istom osnovu, samo za dva naredna perioda do 2021. godine, do kada je ugovor sa Gradom bio na snazi“, naveo je Dević.
U jednoj reviziji odluka se, prema njegovim rečima, još čeka, u drugoj su sudija VKS Branko Stanić i sutkinja Tatjana Miljuš odlučili da ignorišu sudsku praksu i ugovor ATP „Vojvodine“ sa Novim Sadom proglasili su ništavim.
Dević je istakao da „ukoliko nekome nije jasno zbog čega štrajkuju studenti tri meseca, samo je dovoljan primer ATP ‘Vojvodine’ koji na praktičan i transparentan način pokazuje kako se ‘ostvaruje’ pravda u Srbiji“.
„Zahtevamo, molimo i tražimo da oslobođeno samostalno i nezavisno Tužilaštvo obrazuje komisiju od kompetentnih i nekorumpiranih tužilaca i da preispita najmanje 15 krivičnih prijava koje smo podnosili tužilaštvu u Novom Sadu, a koje se odnose na gradske čelnike (bivše i sadašnje), na premijere Vojvodine Maju Gojković i Igora Mirovića, odlazaćeg premijera Srbije Miloša Vučevića, kao i na stečajnu upravu i sudije“, rekao je Dević i naveo da je o svemu obavestio nadležne evropske institucije.