Hongkong će podneti žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) protiv novih američkih tarifa, saopštila je danas tamošnja vlada.
Američki predsednik Tramp uveo je dodatnih 10 odsto carine na kinesku robu i okončao pravilo koje je dozvoljavao paketima male vrednosti da uđu u SAD bez plaćanja poreza.
Mere su navele Kinu da zatraži konsultacije sa SAD u vezi sa sporovima STO, kao i da objavi uzvratne carine na odabrani američki uvoz i antimonopolsku istragu protiv Gugla.
U saopštenju je Vlada Hongkonga osudila mere SAD kao „nedosledne sa pravilima STO“ i navele da su ignorisale status tog grada kao posebne carinske teritorije. Pozvala je SAD da promeni svoje odluke.
Ovo nije prvi put da se Hongkong žali na SAD. Tokom prethodnog mandata Donalda Trampa, Hongkong se žalio na zahtev SAD da se gradski izvoz označi kao „Made in China“. Godine 2022. je STO zaključila da su SAD pogrešile kada su zahtevale da proizvodi iz Hongkonga budu tako označeni.
STO je u utorak potvrdila da je primila obaveštenje o zahtevu Kine u vezi sa carinama nametnutim na njenu robu. Ovim potezom je obezbeđen period od 60 dana da dve strane reše svoje nesuglasice, a ako se to ne dogodi, slučaj se može izneti pred tročlano sudsko veće tog trgovinskog tela.
Međutim, proces rešavanja sporova Svetske trgovinske organizacije bio je u zastoju poslednjih godina jer je više američkih administracija blokiralo imenovanje sudija na njenom žalbenom sudu.
Odvojeno, Pošta Hongkonga saopštila je kasno u četvrtak da će nastaviti da obustavlja isporuku pošiljki koje sadrže robu u SAD do daljnjeg, uprkos tome što su njihove američke kolege poništio zabranu paketa iz grada i drugih delova Kine.
Američka pošta objavila je u utorak da više neće primati pakete iz Kine, uključujući Hongkong. U sredu je promenio plnove, ali nije navela razloge, rekavši da će sarađivati sa Carinom i zaštitom granica na sprovođenju procesa naplate novih tarifa kako bi se izbegli prekidi isporuke.
Iako je zabrana bila kratkotrajna i preokret je došao istog dana za one koji žive u vremenskoj zoni Hongkonga, zbunila je one koji su želeli da šalju poruke u SAD iz trgovačkog centra.
To je takođe izazvalo zabrinutost zbog potencijalnog uticaja na platforme za onlajn kupovinu kao što su Šein i Temu, popularne među mlađim kupcima u SAD za jeftinu odeću i druge proizvode, koji se obično isporučuju direktno iz Kine.
Prema američkom Birou za popis stanovništva, SAD su iz Kine uvezle robu u vrednosti od oko 427 milijardi dolara 2023. Potrošačka elektronika, uključujući mobilne telefone, računare i drugu tehničku dodatnu opremu, čine najveće kategorije uvoza.