Američki predsednik Donald Tramp šokirao je svet tarifama koje je juče razrezao na uvoz robe u SAD, a najveći šok verovatno su doživele vlasti u Srbiji. Nakon neskrivenog navijanja za Trampovu pobedu na predsedničkim izborima i faktičkog poklanjanja kompleksa Generalštaba njegovom zetu Džaredu Kušneru, brojka od 37 odsto na robu iz Srbije, dok je za Kosovo recimo propisano 10, došlo je kao hladan tuš za one koji su najavljivali veliki zaokret u američko-srpskim odnosima. Prema rečima spoljnopolitičkog analitičara Boška Jakšića, ovo nije samo poruka finansijske prirode, već ima jaku političku poruku.
Kako se može videti na spisku zemalja kojima je američki predsednik uveo carine, samo šest zemalja dobilo je veće carine od Srbije. Tako su ispred Srbije Kambodža (49%), Laos (48 %), Madagaskar (47%), Vijetnam (46%), Mjanmar (Burma 44%) i Šri Lanka (44%)
Kad je reč o regionu, Albanija i Crna Gora su recimo prošle znatno bolje, jer im je Trampova administracija odredila carinu od svega 10 odsto. Toliko iznosi i tarifa na robu s Kosova.
Ovi podaci jasno pokazuju da je Srbija među najteže pogođenim evropskim zemljama, što bi moglo imati ozbiljne posledice na njen izvoz u Sjedinjene Države, ali i na ukupnu ekonomsku stabilnost regiona.
Ne tako davno, održani su predsednički izbori u Americi, a vlasti u Srbiji su uz horsku pratnju prorežimskih medija, neskriveno navijali za pobedu Donalda Trampa.
Posle izbora i Trampove pobede, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pohvalio se da je među prvih deset do petnaest svetskih lidera i prvi iz regiona koji je razgovarao s Trampom.
„Razgovor je bio odličan i sadržajan i rekao bih veoma srdačan. Zahvalan sam predsedniku Trampu što je odlično znao mnogo stvari o Srbiji, nećete verovati čak je govorio i o sportskim uspesima naše nacije, naše zemlje. Iskoristio sam priliku, da uz želju da dalje unapređujemo naše odnose u svim sferama društvenog života, izrazio sam nadu da će posetiti Srbiju jer Srbija je bila zemlja gde je podrška za izbor predsednika Trampa bila najveća u celoj Evropi. I predsednik Tramp se zahvalio na ogromnoj podršci koju je dobio od građana Srbije, od sprskog naroda” rekao je tada Vučić.
Tramp se zahvalio s 37 odsto carine.
Ništa nije pomoglo ni što smo njegovom zetu Džaredu Kušneru praktično poklonili kompleks Generalštaba.
Simbol bombardovanja postaje hotel
Naime, kako je Nova već više put pisala, u martu prošle godine je objavljeno da je Vlada Srbije pripremila zaključak kojim se usvaja tekst ugovora kojim će dvema firmama povezanim sa Donaldom Trampom biti poklonjene parcele na kojima se nalaze ruševine zgrada Generalštaba, nekadašnjeg kompleksa Sutjeska. Predviđeno je da se prvo te parcele daju u zakup na 99 godina bez naknade, a zatim da se to pravo zakupa pretvori u pravo svojine, takođe bez naknade.
Zatim je tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić potpisao sa kompanijom „Affinity Global Development“ Ugovor o revitalizaciji kompleksa nekadašnjeg Generalštaba, koji se nalazi na uglu Nemanjine i Ulice kneza Miloša. Time je načinjen još jedan korak ka realizaciji projekta koji je u javnosti podigao veliku prašinu.
Iz dokumenta koji je Novoj dostavio Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka, vidi se da je tadašnji ministar Goran Vesić još 1. decembra 2022. u ime Vlade zaključio Memorandum o razumevanju sa firmom „Kusher Realty LLS“, a čiji je predmet namera Vlade da stupi u pravno neobavezujući odnos sa renomiranim partnerom u cilju revitalizacije i razvoja lokacije koja obuhvata kompleks koji predstavlja kulturno-istorijsku celinu koja je oštećena prilikom bombardovanja 1999. od strane NATO.

Ugovorom potpisanim 15. maja u Vladi Srbiji, naša država će na 99 godina dati u zakup luksuzno zemljište u strogom centru grada američkoj kompaniji. Kako je objavljeno u memorandumu, zakup se zapravo daje bez ikakve nadoknade i kako je pisalo postoji mogućnost pretvaranja prava zakupa u pravo svojine.
Na sve to, izvršen je ogroman pritisak na republički i beogradski Zavod za zaštitu spomenika kulture da se skine zaštita sa Generalštaba. Zbog ovog pritiska direktorke ovih ustanova Dubravka Đukanović i Olivera Vučković podnele su ostavke.
Govoreći o svemu pobrojanom, zaključno s Trampovim taksama, spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić
kaže da to jeste jasna poruka vlastima u Srbiji.
S kim imamo posla?
“Odavno smatram i govorim da će biti vrlo neprijatnih iznenađenja sa Trampom Srbinom. On vodi politiku na jedan brutalan način i spreman je više da kažnjava saveznike nego neprijatelje. Nije posebno iznenađenje da će Srbija plaćati najveće carine u regionu, a to nije samo poruka finansijske prirode, već ima i političku težinu. Da li će to doći kao otrežnjenje našim vlastima videćemo. U svakom slučaju, ceo svet je ovako nešto očekivao. Tramp je svojevremeno rekao da je reč carina za njega najlepša. Očigledno je da će ovim napraviti globalni ekonomski udar”.
Jakšić smatra da bi vlasti u Srbiji sada dobro trebalo da razmisle.
“Nama je ovo poruka da ništa ne važe ona navijanja za Trampa, kao ni to što smo mu praktično poklonili zgradu Generalštaba. Dakle, vlasti u Srbiji bi sada trebalo dobro da razmisle s kim imaju posla i s kim žele da sarađuju. Imamo jasno upozorenje i kvantitativno definisano brojem 37, a to šalje određenu poruku. Bilo bi zanimljivo ispitati kako će se ovo odraziti na naš izvoz municije u SAD, jer to čini najveći deo našeg izvoza u ovu državu. Ako to podleže ovih visokim tarifama, onda će značajno biti smanjena konkurentnost naše namenske industrije na američkom tržištu”, zaključuje Jakšić.
Kako je Tramp odredio visinu tarifa

Američki predsednik Donald Tramp je predstavljajući carinske tarife držao velike table na kojima se pored svake zemlje nalaze dve kolone – u plavoj se nalaze tarife koje je određena zemlja uvela Americi, a u žutoj nove carine koje Amerika uvodi toj zemlji. Prva kolona je obeležena kao „tarife koje se naplaćuju SAD, uključujući manipulaciju valutama i trgovinske barijere“. (Manipulacija valutom je drugo ime za državnu politiku kojom se „veštački“ održava valuta uprkos tržištu, najpre da bi se favorizovali izvozničke zemlje – prim. aut.)
„Njujork tajms“, u svom tekstu „Kako je Tramp izračunao tarife?“, navodi da je Tramp malo govorio o metodologiji, ali da se čini da je nova carinska stopa za svaku zemlju izvedena tako što se trgovinski deficit koji SAD imaju sa tom zemljom podeli sa izvozom koji je ta zemlja uputila ka Sjedinjenim Državama. Zatim, konačna carinska stopa se dobija tako što se dobijeni broj prepolovi, jer je Tramp rekao da će biti „dobar“.
Jelena Jelovac