Devojčka nevinost i danas je čest uslov za sklapanje braka u jednoj etničkoj zajednici u Srbiji, a mladoženjina porodica ponekad ide toliko daleko da od neveste zahteva pismeni dokaz da je “sačuvala čast”.
Niški Zavod za sudsku medicinu jedina je ustanova na jugoistoku Srbije kojoj je na spisku brojnih veštačenja i devičanstvo i to ne samo kada su devojke žrtve krivičnih dela protiv polne slobode. Kako objašnjava Ivan Stojanović načelnik odeljenja za DNK i biološke tragove u ovoj ustanovi, utvrđivanje nevinosti radi se i na zahtev građana a ne samo pravosudnih organa, s obzirom na to da je cena ove “usluge” relativno niska, između osam i devet hiljada dinara.
– U poslednje vreme ovakvi slučajevi su sporadični ali ranije smo imali i po desetak takvih veštačenja godišnje. U najvećem broju radilo se o pripadnicima jedne etničke zajednice kojoj je devičanstvo bitno za zaključenje braka pa nevestu pre svadbe dovedu kod nas da proverimo da li je “sve na svom mestu”. Devojku po pravilu dovode roditelji mladoženje ali sa njima uvek stiže i šira rodbina, u Zavodu nam bude po deset, petnaest ljudi dok obavljamo pregled. U najvećem broju slučajeva te devojke su zaista nevine jer znaju kako da sačuvaju devičanstvo i kada se upuštaju u seksualne aktivnosti svesne da će se u suprotnom teško udati. Međutim, imali smo i slučajeve kada je postojao dokaz seksualnog odnosa te bi takav nalaz dovodio do sporova između članova porodice mlade i mladoženje – priča Stojanović.
Kako dalje navodi ovaj stručnjak sudske medicine, u praksi ove ustanove bilo je i drugih slučajeva koji nemaju veze sa običajnim pravom.
– Imali smo situaciju da je otac posumnjao da mu je ćerka imala seksualni odnos jer se nije na vreme vratila kući. Kako je strahovala da će se istina saznati ona je pokušala da se odbrani navodima da je silovana. Otac je odmah doveo kod nas, ustanovili smo da je imala snošaj ali da nema povreda koje bi ukazivale na silovanje što nam je ona i priznala. Njena priča o navodnom silovanju je bila potpuno nelogična, govorila je da je napad trajao više od sat vremena te da se sve to dešavalo napolju na izuzetno niskoj temperaturi što nas je navelo na sumnju koja je i potvrđena medicinskim nalazom – opisuje veštak slučajeve sa kojima se susreću.
Mada bi ovakav slučaj više bio za rubriku “Verovali ili ne” Stojanović kaže da se od njih tražilo da utvrđuju nevinost i kod muškarca.
– Opet se radilo o toj etničkoj zajednici koja mnogo drži do devičanstva a sve što se desilo je u kontekstu tog zahteva. Devojka koja je bila pred udajom priznala je porodici mladoženje da nije nevina ali se branila da je devičanstvo izgubila prisilno te da je krivac prvi komšija. Oni su napali tog osamnaestogodišnjaka koji se branio ističući da nikada u životu nije imao seksualni odnos. Kako mu nisu verovali doveli su ga kod nas da utvrdimo da li je nevin. Naravno to je bilo nemoguće, objasnili smo im da se dokaz seksualnog odnosa kod muškaca ne može utvrditi na način kako se to čini kod žena, te da bi jedino prisustvo telesnih tečnosti na vešu ili odeći moglo to potvrditi, čega u ovom slučaju nije bilo – kaže Stojanović.
Diskutabilne muško – ženske relacije predmet su i drugih veštačenja koje Zavod za sudsku medicinu ima na svom spisku mada, kako ističe Stojanović, neka odbijaju bez tužilaškog zahteva zbog ozbiljnih mogućih posledica.
– Dolaze nam žene i muškarci sa zahtevom da veštačimo veš ili posteljinu njihovih partnera kako bi dokazali neverstvo. Tu postoji niz problema koji nas sprečavaju da postupak sprovedemo na adekvatan način pre svega zbog mogućnosti kontaminacije biološkog materijala usled neadekvatnog uzimanja ili čuvanja uzorka. Tako smo imali slučaj jednog muškarca koji nam je doneo posteljinu sa biološkim tragom za koji je verovao da je dokaz ženine preljube a ustanovili smo DNK analizom da potiče od njega . Iz tih razloga ovakva veštačenja prihvatamo izuzetno, uglavnom na zahtev pravosuđa jer u suprotnom, rezultati takvih analiza mogu da dovedu do nasilja u porodici i sa najtežim posledicama za šta ne želimo da snosimo odgovornost – navodi Stojanović.
Niški Zavod za sudsku medicinu profilisao se kao vrhunska ustanova za različite vrste veštačenja , Kao jedina samostalna ustanova ovakve vrste u Srbiji neprestano radi na usavršavanju kapaciteta za obavljanje vrhunskih analiza u smislu nabavljanja najsavremenije opreme i edukacije svog osoblja. Obavlja najveći broj veštačenja za pravosuđe širom Srbije, tokom prošle godine njihovi stručnjaci uradli su preko 30.000 toksikoloških, 886 DNK analiza iz 5623 uzoraka, čak 503 kliničko forenzičkih preleda i više od sedam stotina veštačenja spisa.