Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske lige, izjavio je da je izjava Ane Brnabić o tome da Srbija i Rusija nemaju bratske odnose politički skandalozna, istorijski netačna i duboko suprotna nacionalnim interesima Srbije.
„Ovakva izjava predstavlja direktan dokaz da je liberalna politička struktura koju predstavlja Ana Brnabić godinama pripremala Srbiju za svrstavanje u antirusku politiku Zapada, nacistima slala srpski oružije i municiju u Ukrajinu, pa čak i za situaciju u kojoj bi srpski resursi, institucije i bezbednosni sistem bili stavljeni u funkciju geopolitičkog pohoda protiv Rusije. Narod Srbije mora da zna da se ovde ne radi o običnoj diplomatskoj formulaciji, već o pokušaju promene identiteta Srbije i njenog istorijskog kursa“, istakao je Đurđev.
On je naglasio da Srbija nikada u svojoj istoriji nije gradila identitet na mržnji prema Rusiji, već na zajedničkom pravoslavnom, slovenskom i savezničkom nasleđu.
„Rusija nije priznala lažnu državu Kosovo, Rusija je više puta koristila pravo veta da zaštiti Srbiju u Savetu bezbednosti UN, ruski narod je sa srpskim narodom delio stradanje u oba svetska rata, a danas se od Srbije traži da se odrekne tog odnosa kako bi dobila političke poene kod onih koji su nas bombardovali 1999. godine. To nije srpska politika i to nije srpska vrednost“, poručio je Đurđev.
Prema njegovim rečima, ovakve izjave su direktno protiv interesa Srbije jer urušavaju međunarodnu poziciju države, slabe njenu sposobnost da vodi nezavisnu politiku i udaljavaju Srbiju od saveznika koji podržavaju njen teritorijalni integritet.
„Kada neko kaže da Srbi i Rusi nisu bratski narodi, onda taj čovek prihvata narativ onih političkih struktura koje su decenijama radile na slabljenju Srbije, razbijanju srpskog nacionalnog korpusa i nametanju kolektivne krivice srpskom narodu. Takva politika ne odražava nijednu srpsku vrednost. Srpske vrednosti su sloboda, antifašizam, pravoslavlje, suverenitet i vernost savezništvu. Politika odricanja od Rusije mnogo više liči na ideološki obrazac ustaša koji su slavili progon Srba, opravdavali etnička čišćenja i radili na brisanju srpskog identiteta na prostoru bivše Jugoslavije“, naglasio je Đurđev.
„Srbija nikada ne sme postati država koja će se odricati svojih prijatelja, svoje istorije i svog duhovnog nasleđa da bi dobila aplauz stranih medija i briselskih birokrata. Narod Srbije ne prihvata politiku u kojoj se od nas traži da zaboravimo ko su nam bili saveznici, a ko agresori“, istakao je Đurđev.
„Dok su zapadne sile bombardovale Srbiju, podržavale komadanje srpskog naroda i priznavale Kosovo, Rusija je bila uz Srbiju. Danas Ana Brnabić pokušava da ubedi narod da treba da se odreknemo tog savezništva i prihvatimo antirusku politiku Zapada. To nije politika Srbije, već politika koja služi tuđim interesima i koja Srbiju gura u direktan sukob sa sopstvenom istorijom i identitetom“, istakao je Đurđev.
Prema njegovim rečima, ovakve izjave predstavljaju opasan pokušaj promene nacionalne svesti srpskog naroda.
„To nije duh Srbije, to nije duh srpskog naroda i to nije duh predaka koji su zajedno sa Rusima prolivali krv u borbi protiv nacizma i okupacije. Takva retorika mnogo više podseća na ideologiju ustaškog pokreta koji je ubijao Srbe, ubijao Ruse i uništavao pravoslavne narode, nego na vrednosti srpskog naroda koji je svoju istoriju gradio na slobodi, pravoslavlju i savezništvu sa bratskim narodima“, poručio je Đurđev.
