Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta (EP) raspravljaće sutra o izveštaju koji se odnosi na Kosovo, a čiji je autor estonski evroposlanik Riho Teras.
Kako izveštava portal Koha.net, deo izveštaja odnosi se na integraciju Kosova u Evropsku uniju (EU), a u dokumentu se pominje i „žaljenje“ zbog političkog zastoja i polarizacije koja prati još jedan izborni ciklus.
U tom izveštaju navodi se ;da je 2025. godina bila „izgubljena“ zbog političkog zastoja, te da bi i naredni meseci mogli biti kritični za Kosovo zbog novog izbornog procesa u koji se ušlo nakon neuspelog izbora predsednika.Navodno u izveštaju piše da bi finansijska sredstva iz Plana rasta mogla bi biti uskraćena, ako kosovska vlast ne bude u mogućnosti da ispuni potrebne kriterijume u predviđenom roku.
Koha.net saznaje da su kompromisni amandmani usaglašeni između glavnih parlamentarnih grupa i da je još jednom potvrđeno postojanje većine koja podržava „državnost Kosova i njegovu integraciju u Evropsku uniju“.
„Podržava se zahtev Kosova za članstvo u Evropskoj uniji, podnet u decembru 2022. godine. Ponavlja se poziv državama članicama u Savetu da pozovu Evropsku komisiju da bez daljih odlaganja dostavi upitnik i da da mišljenje zasnovano na zaslugama o zahtevu zemlje za članstvo u EU“, stoji u nacrtu izveštaja.
Kako taj medij prenosi, Evropskom savetu će biti preporučeno da deluje brzo, uključujući i dodelu statusa kandidata kada relevantni kriterijumi budu ispunjeni.
Dodaje se da u izveštaju piše i da pet država koje još nisu priznale nezavisnost Kosova treba to da učine bez odlaganja, kako bi se omogućio napredak Kosova.
Na dnevnom redu ;Odboru za spoljne poslove EP ;sutra će biti i izveštaj o Srbiji, čiji se deo odnosi na ;normalizaciju odnosa sa Kosovom.
„Parlament će zatražiti od Srbije da ne ometa članstvo Kosova u Savetu Evrope i drugim međunarodnim organizacijama, jer je to u suprotnosti sa obavezama iz sporazuma o normalizaciji odnosa“, navela je Koha.net.
Taj medij tvrdi da u nacrtu dokumenta piše da nije dobro što Milan Radoičić, koji je učestvovao u napadu u Banjskoj, još uvek nije izveden pred lice pravde.