Kompanija „Rio Tinto“ je danas demantovala „netačne i neosnovane tvrdnje“ profesora beogradskog Šumarskog fakulteta Ratka Ristića o planiranom rudarenju i preradi litijuma iz projekta „Jadar“ u poljoprivrednom području u zapadnoj Srbiji.
Ristić je 28. oktobra kazao za Radio-Televiziju Vojvodine da u Evropi iskopavanje i prerada litijuma nigde nisu planirani u poljoprivrednim područjima za razliku od projekta „Jadar“ i ukazao da su najopasniji prerada rude i nastanak deponija zbog toga.

On je pominjanje potencijalnih rudnika od Velike Britanije, preko Nemačke, do Francuske i Portugalije ocenio kao manipulacije onih koji se zalažu za projekat „Jadar“.
„Rio Tinto“ zato „podseća profesora Ristića“ na „desetine litijumskih projekata“, uključujući postrojenja za preradu, planiranih u tim zemljama i u Finskoj i to „u urbanim područjima ili u blizini zaštićenih zona“.
Kompanija kaže da „u svetu već rade litijumski rudnici sa procesnim postrojenjima, poput rudnika Greenbushes u Australiji tik uz istoimeni grad gde se, u gusto pošumljenom okruženju, uz rudarstvo uspešno realizuju poljoprivredne aktivnosti, a naročito uzgoj vinove loze“.
„Rio Tinto“ je naveo da bi rudnik „Jadar“ bio podzemni što „omogućava da se poljoprivreda neometano odvija na površini“.
Kompanija je negirala i navode Ristića o uticaju prerade litijuma i formiranja deponija, te dodala da se „nijedan postojeći niti budući izvor javnog vodosnabdevanja ne bi se koristio za preradu minerala jadarita, niti za zadovoljenje potreba projekta ‘Jadar’ za vodom“ i da „ni na koji način neće smanjivati dostupnost ili uticati na kvalitet voda postojećih rezervi i izvora“.
Kompanija kaže da je taj projekta „osmišljen tako da od samog početka svaki uticaj na podzemne i površinske vode svede na najmanju moguću meru koristeći najsavremenije inženjerske metode i strogo se pridržavajući domaćih i evropskih propisa o zaštiti životne sredine“.
Ukazala je da bi „sistem skladištenja otpada uključivao najsavremeniji sistem za praćenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta kako bi se osiguralo da su potencijalni uticaji na životnu sredinu svedeni na minimum“.
„Rio Tinto“ navodi da se „predviđena lokacija deponije otpada nalazi izvan plavnog područja“ i da bi „otpad višeslojnim izolacionim oblogama bio odvojen od zemljišta“, čime bi se „sprečilo da eventualne procedne vode iz otpada ugroze podzemne vode i zemljište“.
Kompanija je navela i da je „na raspolaganju za dijalog“ sa „zainteresovanim stranama koje zaista žele da vode razgovor zasnovan na činjenicama kako bi u potpunosti razumele projekat (Jadar), mere zaštite životne sredine i koristi koje bi mogao doneti“.
