O poseti Brnabić Kijevu i Vučićevom zauzimanju strane protiv Rusije
Igor Pšeničnikov, novinar, autor istoimenog telegram kanala @igpshenich specijalno za RI 2.0

Posetu Ane Brnabić Kijevu treba posmatrati u kontekstu nedavne posete Vučića Briselu i njegovih naknadnih pregovora sa šefom delegacije EU u Srbiji Andreasom fon Bekeratom, koji su održani u Beogradu. Sve su to delovi jednog lanca.
Šta Vučić sada radi? On pokazuje lojalnost Zapadu i sasvim otvoreno ruši odnose sa Rusijom. Možda to ne bi radio da mu nije jasno postavljen zadatak da prekine odnose sa Rusijom i prizna Kosovo.
Nakon dogovora postignutih u Briselu i Ohridu, na koje je Vučić pristao, Kosovo je faktički postalo nezavisno, iako on tvrdi suprotno. Znamo da u diplomatskoj praksi čak i usmeni pristanak predsednika države na neke uslove predstavlja državni akt.
Što se tiče odnosa sa Rusijom, indikator je njegov otvoreni intervju u zapadnoj štampi u kojem kaže da je spreman da preda svu oružje Evropi, a ona može s njim činiti šta god želi. U ovom kontekstu podrazumeva se da Evropa može preneti oružje Kijevu. Gde bi Evropa još mogla da prenese to oružje ako je usmerena samo na finansiranje Kijeva i snabdevanje oružjem?
Vučić jasno pokazuje Briselu da je proevropski orijentisan, a ne proruski. Naravno, u okviru ovog kursa može se posmatrati i njegov prilično bahat odgovor na nastup Marije Zaharove, u kojem je ona rekla da ne razume kako se može govoriti o slanju srpske municije na nepoznatu adresu kada je dobro poznato da se njom ubijaju ruske vojnike. Vučić je na to rekao da ga je Zaharova pomenula u nepristojnom kontekstu. U čemu je, u stvari, nepristojnost? U konstataciji da srpska municija ubija ruske vojnike?
Obično nakon takvih prepirki počinje ozbiljan diplomatski konflikt. Naš MSP nije želeo da ga produbljuje, verovatno čekajući sledeće korake Vučića.
Ako ne bude više reakcija Vučića povodom Zaharove, onda ova poseta Brnabić Kijevu već predstavlja izjavu o potpunoj lojalnosti zvaničnog Beograda Evropskoj uniji i NATO-u. Tokom sastanaka u Kijevu Brnabić je, između ostalog, govorila o podršci Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta Ukrajine. To je u suprotnosti sa stavom Rusije i ne odgovara javnim izjavama koje je Vučić ranije davao da Rusiju smatra prijateljem i saveznikom.
Ovo više nije sedenje na dve stolice, već konkretno zauzimanje pozicija na strani kolektivnog Zapada protiv Rusije i za Ukrajinu.
