Vučić Aleksandar (ponovo) uspešno primenjuje ustaljenu taktiku piromana i vatrogasca.
Njegovih gotovo 12 godina vlasti obeleženo je unutrašnjim nemirima i tenzijama. On je majstor političke manipulacije, u kojoj fabrikuje problem, a onda isti taj problem i rešava. U pojedinim slučajevima nije bilo tako, pa je jedan problem zatrpavao s mnogo drugih problema.
Piše: Prvoslav Sladić
Jedan od najboljih primera koji u dobroj meri podseća na današnji scenario jeste priča o Euro Prajdu, kada su počeli “spontani” protesti po čitavoj Srbiji, u kojima su učestvovali čak i delovi porodice. Nakon toga je usledilo mešanje Crkve. A završilo se namirivanjem obe strane, jer su šetali i jedni i drugi.
Poslednje fabrikovanje bilo je nakon Banjske, kada je uz pomoć opozicije organizovao izbore sa ciljem da pokrije izdaju Kosmeta i iseljavanje Srba sa istog.
Nakon toga je osmislio priču o novim izborima, to jest polu-bojkotu, gde je ostvario apsolutnu pobedu. Međutim, pošto je shvatio da nije dovoljno pokrio nameštene izbore i izdaju Kosmeta, Aleksandar Vučić se dosetio da ponovo aktivira staru priču – litijum.
Agresivno kreće kampanja za iskopavanje litujuma u kojoj učestvuju svi državni medijiji, on lično uz podršku Ane Brnabić, Krleta, Đuke i ostalih, odluke Ustavnog suda i Vlade o aktiviranju projekta Jadar. poseta Šolca…
U isto vreme dugmetom sa Brda aktiviraju se dr Sava, Ćuta, i ostali propali luderi tzv. opoziciije…
Naprasno kreću protesti po Srbiji, za koje se ne znaju dobro organizatori, na kojima, naravno, nema mesta za ovo što se naziva opozicija. S druge strane, i opozicija zaboravlja na nameštene izbore i izdaju, pa kreće priča o litijumu i rudniku o kome se ne zna ništa. Osim da će možda nekad neko da otvori. Umesto da drže fokus, ova beda od opozicije prebacuje fokus na temu koja će biti aktuelna za pet godina, ako i tada bude.
Naravno, zavedeni narod izložen permanentnom strahu na priču o litijumu reaguje odmah i kreće u proteste. Vučić nije amater da ne zna da ovoliki broj ljudi, u letnjem periodu, znači samo jedno. Zato on i pospešuje ove proteste sa ciljem da zamajava narod, u saradnji sa opozicijom. Jedni su za izbore, dok su drugi protiv ili za, zavisno od ambasade, iskopavanje.
Naravno, na sve to se dodaje i priča o Crkvi, kao i ekstremnim grupama, a gde su desni ekstremisti i Crkva, tu su i Rusi!
Vučić odmah to koristi, a pre toga je sam to organizovao, da pokaže Zapadu kako ga ruše Rusi! Zapad, naravno, prima njegovu priču o rušenju iz Rusije kao verodostojnu i počinje spasavanje redova Vučića. Ipak, municija za Ukrajinu je ispred litijuma.
Dok ga s druge strane Rusi drže čvrsto u “španskoj kragni”, iako znaju da je projekat službi sa Zapada, ne žele da ode od njih, jer bi onda njih optužio za izdaju Kosmeta. A, pitanje ulaska u NATO bilo bi završeno.
Rusija nema problem što Zapad od nje pravi mit o uticaju na Zapadnom Balkanu, dok u realnosti nema konkretnih aktivnosti. Besplatna reklama nikome nije nanela štetu.
Instagram/buducnostsrbijeav
Priča o umešanosti Rusije nije novina, jer se od samog početka govorilo da Rusi ruše projekat preko Mlađana Đorđevića iz Oslobođenja.
Dobro je poznato u diplomatskim krugovima da Vučić često govori i jednima, pa i drugima, da ga ruši ona druga strana.
Dok organizuje ovu predstavu za koju je karte kupila srpska raja, AV otima 20 milijardi za EXPO… Kosovo je već predao i ostala je formalizacija.
Na kraju će Vučić organizovati najveći protest protiv litijuma i svojim partnerima iz Nemačke predstaviti kao njegovu nemoć da sprovede litijum. Dok će za unutrašnju upotrebu servirati da je spasao Srbiju od sigurne propasti, ali i napretka. Zbog toga će mu “iskreno” biti žao… A onda će dati izbore Mariniki Tepić na kojima će pobediti ubedljivije nego lane… Osvojiće i tu jednu “slobodnu opštinu u slobodnom” Nišu.