Portparol Saveza nezavsinih socijaldemokrata (SNSD) Radovan Kovačević izjavio je danas da je ključna poruka američkog državnog sekretara Marka Rubija poziv na ozbiljan i konstruktivan dijalog u Bosni i Hercegovini (BiH).
„I mi na to pozivamo, a sve na bazi Ustava i Dejtonskog sporazuma. Mi trideset godina pozivamo na ozbiljan i konstruktivan dijalog ključnih faktora u BiH“, rekao je Kovačević za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS).
Dodao je da je „problem što jedna strana odbija dijalog“.
„Oni čekaju da međunarodni faktor završi posao u njihovu korsti i da završe sa Srpskom i da Dejtonski sporazum bude srušen“, rekao je portparol stranke, čiji je lider predsednik RS Milorad Dodik.
Naveo je da se protiv RS „bore oni koji su želeli sve osim da pobedi Donald Tramp“.
„To su ljudi koji su podržavali DŽoa Bajdena i Kamalu Haris. Oni nijednom nisu podržali niti podržavaju izjave Trmpa, (Džej Di) Vensa i (Marka Rubija) Rubija“, kazao je Kovačević.
Istakao je da mu se „jedan deo Rubijeve poruke nije svideo“.
Američki državni sekretar je na društvenoj mreži Iks napisao da SAD „ohrabruju političke lidere u BiH da se uključe u konstruktivan i odgovoran dijalog“, ali je naveo i da postupci predsednika RS Milorada Dodika „podrivaju institucije BiH i ugrožavaju njenu bezbednost i stabilnost“.
Pre Rubija na Iksu se oglasila član Predstavničkog doma Kongresa SAD-a iz Republikanske stranke En Vagner, koja je navela da je Dodik „brutalni kriminalac, koji je vodio kampanju destabilizacije BiH“, zbog čega se, kako je ocenila, „mora zaustaviti“.
Komentarišući izjavu En Vagner, Kovačević je kazao da je ona „bošnjački lobista“.
„Ona ostrašćeno mrzi srpski narod i Srpsku i sigurno ima uticaj na državnog sekretara“, naveo je on.
Predsednik RS Milorad Dodik još nije reagovao na izjavu američkog državnog sekretara Marka Rubija.
On je poslednjih dana izražavao nadu da će nova američka administracija, sa Donaldom Trampom na čelu, promeniti svoju politiku prema BiH, a na dan Trampove pobede na predsedničkim izborima u SAD organizovao je slavlje ispred Palate republike u Banjaluci, koju je osvetlio u bojama američke zastave.
Dodik otužuje bivšu američku administraciju da je proizvela do sada najveću političku krizu u BiH, jer je, kako je više puta ponovio, po njenim nalogu pokrenuta „montirana politička optužnica“ protiv njega u Sudu BiH, s ciljem da se on „eliminiše s političke scene i tako uništi RS“.
Posle izricanja prvostepene osuđujuće presude Dodiku, parlament RS je usvojio zakone kojima se na teritoriji ovog bh. entiteta zabranuje rad Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog saveta (VSTS) i Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
Dodik je potpisao ukaze o proglašenju tih zakona, a Ustavni sud BiH ih je juče stavio van snage.