Kako umanjiti prolećni umor
Iako ne postoji u šifrarniku bolesti, prolećni umor možemo prepoznati kao pojavu koja može da stvara probleme u funkcionisanju, slično novogodišnjoj depresiji. Obično se javlja sa prvim naglim porastom temperature u proleće, pa s obzirom na vremensku prognozu zapravo očekujem da ovih dana počnu da mi dolaze pacijenti sa simptomima prolećnog umora. Nažalost, nema sjajnog saveta kako se sa njima boriti, osim možda toga – ne treba se boriti, već prihvatiti ovakvo stanje adaptacije organizma na prelaz između zime i proleća, kaže prof. dr sc. Hrvoje Tiljak, doktor porodične medicine iz Novog Zagreba, piše 24sata.hr.
Za tegobe je, kaže, u osnovi kriv jugo, odnosno nagli porast temperature, u kombinaciji sa nešto dužim danima, što nas tera da budemo fizički aktivniji, a telo je i dalje „programirano“ za zimski san. Zbog toga može doći do iscrpljenosti, glavobolje, osećaja stresa i pojačanog umora i pospanosti tokom dana. Mnogi, prevareni višim temperaturama tokom dana, skinuće kratke rukave, posebno tokom rada u bašti ili dvorištu, ali vreme i dalje ume da bude vetrovito i varljivo, pa su češće prolećne prehlade koje mogu dodatno da iscrpe organizam. Takođe, mnogi povećavaju fizičku aktivnost i zaboravljaju na potrebu da dodatno hidriraju organizam.
– Zato je jedna od važnih preporuka za očuvanje zdravlja u ovom periodu da se oblačimo slojevito, da po potrebi lako skinemo ili obučemo sloj odeće, kao i da vodimo računa da unosimo dovoljno tečnosti u organizam. Pokušajte da uspostavite dobru higijenu sna, tako da idete u krevet i ustajete otprilike u isto vreme, s tim što telu treba obezbediti sedam do osam sati sna – savetuje prof. dr sc. Tiljak.