Rezultat parlamentarnih izbora na Kosovu, održanih 9. februara, moći će da bude potvrđeni najkasnije do sredine sledeće nedelje, ocenio je sinoć Eugen Cakoli iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI).
Cakoli je naveo da, posle odluka Izbornog panela za žalbe i predstavke, koji je odbio žalbe koje su dostavljene nakon objavljivanja konačnog rezultata, nezadovoljne strane imaju pravo žalbe Vrhovnom sudu Kosova.
Potom odluka o žalbama očekuje se da Centralna izborna komisija (CIK) sredinom sledeće nedelje potvrdi rezultat izbora.
Po njegovim rečima, posle odluka Izbornog panela, politički subjekti imaju 48 sati od prijema odluke tog panela da podnesu žalbu Vrhovnom sudu koji ima rok od 96 sati da odluči o žalbama.
Po Ustavu Kosova, posle overavanja rezultat se dostavlja predsednici Kosova Vjosi Osmani koju Ustav ovlašćuje da u roku od 30 dana zakaže konstitutivnu sednicu novog sastava parlamenta.
Posle konsitutisanja parlamenta predsednica, uz konsultaciju sa strankom koja je pobedila na izborima, predlaže Skupštini kandidata za premijera.
U konkretnom slučaju, kandidat Samoopredeljenja za premijera 15 dana po dobijanju mandata podnosi Skupštini na usvajanje sastav Vlade.
Ako sastav Vlade ne dobije većinu ili 61 glas poslanika, predsednica Kosova u roku od 10 dana imenuje drugog kandidata, po istoj proceduri.
Ustav ne pominje da li drugi kandidat mora biti iz iste pobedničke stranke, ili iz druge stranke po broju glasova na izborima.
Međutim, odlukom Ustavnog suda predsednici je prepušteno pravo da predloži sledećeg kandidata za premijera iz bilo koje od političkih partija koje su prešle izborni cenzus.
Ustavni sud nije isključio da predsednica može prvoj stranci dati mogućnost da predloži sledećeg kandidata za premijera.
U slučaju da i drugi kandidat ne dobije potreban 61 glas, predsednica Kosova raspušta parlament.