Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) uputio je pismo evroparlamentarcima, u kojem je optužio visokog međunarodnog predstavnika u BiH Kristijana Šmita za političku krizu u toj zemlji.
U pismu su naveli da je rešenje trenutne situacije u BiH poništavanje izmena Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo Šmit, a prema kojem je predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja predsedničke funkcije, preneli su mediji u BiH.
Nametnutim izmenama Krivičnog zakona BiH neizvršavanje odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH smatra se krivičnim delom.
„Šmit nastoji da uhapsi predsednika RS Milorada Dodika, ne zbog kršenja bilo kojeg zakona koji je donelo zakonodavno telo u BiH, niti zbog kršenja bilo kojeg međunarodnog zakona, već je predsednik Dodik lovljen kao kriminalac isključivo zato što je sledio zakone koji važe u RS i nije poštovao nezakoniti dekret koji je izdao samo Šmit, bez odobrenja zakonodavnog tela BiH, što je jasno zahtevano Dejtonskim ustavom BiH“, navodi se u pismu, koje su potpisali organizacioni sekretar SNSD-a Igor Dodik i generalni sekretar te stranke Srđan Amidžić.
Dodali su da Šmit „nema legitimitet da donosi zakone“, a osporavaju i njegovo imenovanje, jer nije odobreno u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN).
U pismu su još naveli da je Šmita za visokog predstavnika „nametnuo“ Savet za primenu mira u BiH (PIK), kojeg su nazvali „malim, neformalnim i samoproglašenim skupom zemalja bez pravnih ovlašćenja i statuta“.
SNSD je izmene Krivičnog zakona BiH po kojim je Dodik osuđen nazvao „lažnim zakonom s ciljem targetiranja predsednika RS“.
„Očigledna meta novog kriminalnog zakona Šmita bio je predsednik Dodik, koji je, postupajući u skladu sa zakonima koje je donela Narodna skupština RS, odlučno odbio Šmitov autoritet da vlada BiH kao apsolutni despot“, ocenjuje se u pismu.
Dodali su da su su odluke koje je donela Narodna skupština RS u junu 2023. godine, a koje je Dodik potpisao, posledice ranijeg Šmitovog rada.
Dodik je optužen jer je potpisao ukaze o proglašenju zakona prema kojima se na području RS neće sprovoditi odluke Ustavnog suda BiH, niti da će se u entitetskom glasniku objavljivati odluke visokog predstavnika.
„Dodik je potom prošao kroz lažno suđenje koje je vodila bivša sudija ratne vojske muslimanskih Bošnjaka. Predsednik Dodik bio je optužen ne za kršenje zakona koji je demokratki usvojen, već zbog hirova nemačkog političara“, ocenili su iz SNSD-a.
Dodali su da su „Šmitovi postupci bili destabilizujući i da je namerno izazvao krizu, koja je bila nepotrebna i neoprezna u osetljivom vremenu za evropske poslove“.
Još su naveli da „ako Dejton preti neuspeh, krivca treba pronaći u Šmitu“, dodavši da RS „poštuje Dejtonski sporazum i da nastoje vratiti svoju nadležnost u područjima u kojima Ustav BiH to dodeljuje entitetima“.
„Moramo naglasiti da trenutna kriza u BiH predstavlja političku, ustavnu krizu, a ne bezbednosnu krizu. RS je nepokolebljivo opredeljena za rešavanje političkih sporova u BiH isključivo mirnim putem“, naglasili su iz SNSD-a.
Još su naveli da lideri RS pozivaju na mir u BiH i podržavaju prisustvo misije EUFOR-a u zemlji.
„RS smatra da ovu krizu treba rešiti kroz pregovore u dobroj veri, zasnovanoj na dejtonskim principima, među vodećim strankama koje predstavljaju svaki od konstitutivnih naroda BiH. RS pozdravlja pomoć međunarodne zajednice u ostvarivanju takvih pregovora“, zaključuje se na kraju pisma SNSD-a evroparlamentarcima.