Bez obzira da li ste tek započeli sa vežbanjem ili ste promenili plan treninga, sigurno nestrpljivo očekujete prve rezultate. Međutim, koliko će zaista vremena proći dok ne vidite promene? Da li će to biti nekoliko nedelja ili možda meseci i da li postoje načini da ubrzate proces?
Kada se tek upoznajete sa svetom fitnesa ili započinjete poptuno novi režim vežbanja, verovatno očekujete da će rezultati biti vidljivi gotovo odmah. Međutim, bez obzira na to da li je cilj mršavljenje ili dobijanje mišića, često može delovati kao da napretka uopšte nema. Ovo je posebno frustrirajuće kada neko trenira sa partnerom ili prijateljem na kome se brzo uočavaju pozitivne promene.
Brzina postizanja rezultata zavisi od više faktora, uključujući vrstu treninga, doslednost i ishranu, objašnjavaju stručnjaci. Iako svačije telo reaguje različito, najčešće je potrebno između dve i četiri nedelje da bi se uočile prve promene.
Međutim, vidljive promene od vežbanja kod nekih mogu zahtevati između šest do dvanaest nedelja, što je rezultat složenog uticaja različitih faktora, poput godina, pola i metabolizma. Na primer, muškarci, zbog većeg udela mišićne mase i bržeg metabolizma, često brže postižu rezultate od žena.
Vidljive promene nisu najvažnije
Iako čekanje na promene može delovati dugo, svakako vredi truda, jer fizička aktivnost donosi i brojne koristi koje nisu odmah vidljive. Redovno vežbanje smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, nekih vrsta karcinoma i infektivnih bolesti, a ujedno jača kosti i mišiće, poboljšava kognitivne sposobnosti i kvalitet sna.
Istraživanja pokazuju da vežbanje dovodi do značajnog smanjenja krvnog pritiska u mirovanju (za šta su trčanje i čučnjevi na zidu naročito efikasni). Promene u krvnom pritisku mogu se primetiti već nakon prvog treninga, bez obzira da li je reč o treningu snage, kardiovaskularnim vežbama ili kombinaciji oba, jer poboljšani protok krvi počinje odmah.
Ubrzavanje napretka je moguće uz dodatni trud i fokusiranje na intenzivnije vežbe poput trčanja, koje brže doprinose promeni sastava tela, u poređenju sa aktivnostima poput joge. Iako joga poboljšava raspoloženje i kvalitet sna, treninzi većeg intenziteta efikasniji su za rezultate koji su brže vidljivi.
Takođe, bilo koje kretanje tokom dana može značajno ubrzati promene. Čak i kratke pauze za šetnju na svakih sat vremena, stajanje dok radite ili hodanje tokom telefonskih poziva mogu napraviti razliku, jer se sve te male aktivnosti se vremenom sabiraju i doprinose ukupnom napretku.
Dobro je imati u vidu da, kada telo počne da gradi mišićnu masu tokom treninga snage, metabolizam u mirovanju se ubrzava, što znači da se više kalorija sagoreva čak i nakon vežbanja.
Za dodatnu motivaciju u napredak, preporučuje se kombinovanje fitnes rutine sa fizičkim aktivnostima u kojima uživate, kao što su je vožnja bicikla, prenosi Si-En-En. Na kraju, jedna od najvećih prednosti vežbanja je što poboljšava vaše raspoloženje, posebno ako ste pod većim stresom. Ovo je, takođe, najvažniji korak koji možete preduzeti kako biste poboljšali svoje zdravlje i produžili životni vek.