Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Elmedin Konaković uputio je pismo visokoj predstavnici Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaji Kalas i evropskoj komesarki za proširenje i politiku susedstva Marti Kos i svim ministrima spoljnih poslova zemalja EU, od kojih je zatražio da EUFOR asistira prilikom hapšenja predsednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika.
„Očekujemo konkretnu pomoć EUFOR u izvršenju hapšenja Dodika. Njegovo prkošenje ustavnom poretku i pretnje nasiljem ne predstavljaju samo domaći problem, već i širu regionalnu bezbednosnu zabrinutost, koja zahteva trenutni međunarodni angažman“, naveo je Konaković u pismu, koje je objavio sarajevski portal Raport.
Dodao je da očekuje i pojačan i koordinisan odgovor domaćih institucija, koje, kako je istakao, moraju biti osnažene i podržane u održavanju vladavine prava, očuvanju ustavnog poretka i zaštiti demokratskog puta zemlje.
Ministar spoljnih poslova BiH podsetio je da je MUP RS, po nalogu Dodika, u petak proterao nemačku ministarku Anu Lirman iz Banjaluke, čime je „još jednom pokazao otvoreno neprijateljstvo prema zajedničkim evropskim vrednostima i institucijama“.
„Protivpravni čin Vlade RS je čin podrivanja institucija BiH i uzurpacije državnih nadležnosti. Dodikovo nezakonito postupanje nije samo diplomatski skandal, već i jasan pokušaj dalje eskalacije situacije u BiH i udaljavanja zemlje od EU“, naveo je, između ostalog, Konaković.
U pismu je pozvao da se preispita i uloga Srbije u proterivanju nemačke ministarke iz RS, navodeći da „ima saznanja da je Dodik, u razgovoru s bliskim suradnicima, tvrdio da deluje uz odobrenje i saglasnost Srbije“.
Dodao je da zbog toga očekuje hitan odgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i ministra spoljnih poslova Marka Đurića, o stavu Srbije o incidentu koji se dogodio u Banjaluci.
„Njegove bliske veze s Rusijom i dosledno potkopavanje državnih institucija jasno ga postavljaju kao ruskog opunomoćenika, koji deluje unutar evropskih granica. Njegovi postupci nisu samo unutrašnja politička retorika – oni predstavljaju direktan izazov strateškim interesima EU u regiji“, smatra Konaković.
On je pozvao ministre zemalja EU da „prepoznaju opasnost koju predstavlja Dodik“ obavljajući javnu funkciju, ističući da Dodikove „pretnje, secesionistički diskurs, kao i opstrukcija evroatlantskog puta BiH i podrivanje državnih institucija zahtevaju čvrst i jedinstven odgovor“.
U pismu je podsetio da je Dodik prvostepeno presuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika u BiH.
„Za ostale optužbe, kao što su napad na ustavni poredak BiH, secesionizam i posebno korupciju, nije se prijavio nadležnom tužilaštvu, koje ga goni. Time je postao begunac od pravde i na taj način svesno krši načelo vladavine prava“, naglasio je Konaković u pismu.
Prema njegovim rečima, „dopuštanje Dodiku da deluje bez posledica, ne samo da potkopava pravnu i političku stabilnost zemlje, već rizikuje i slanje opasne poruke međunarodnoj zajednici o sposobnosti EU i EUFOR da održe mir i provedu pravne strukture i vladavinu zakona“.
„Ako EU ne može provesti vlastita načela, posebno u pogledu vladavine prava, demokratije i teritorijalne celovitosti, rizikuje da se smatra slabom i nefunkcionalnom“, ocenio je Konaković.
Za EU, koja se, kako je naveo, ponosi promovisanjem ovih vrednosti na globalnom nivou, a koje deli velika većina građana BiH, nedelovanje bi ugrozilo međunarodni ugled EU.“Moramo delovati zajedno“, istakao je Konaković.